Výskum a vývoj

RandD article

OSTRÉ HRANY INOVÁCIÍ

Keďže chceme, aby naše pneumatiky poskytovali skutočne excelentný výkon, sme si vedomí mimoriadneho významu širokého výskumu a vývoja, rovnako ako úzkej spolupráce s poprednými výrobcami automobilov. Preto sa dlho predtým, než je na trh uvedené nové vozidlo, zídu inžinieri výrobcu s naším vývojárskym tímom a spoločne sa snažia určiť a prebrať presné požiadavky pre dané vozidlo.

Aby sme mohli čo najužšie spolupracovať s výrobcami automobilov a vyvinúť tak pneumatiky vhodné pre všetky jazdné podmienky na celej zemeguli, sídli náš celosvetový vývojársky tím vo dvoch hlavných centrách výskumu a vývoja v Ázii a Európe. Toto celosvetové skúmanie spolu s činnosťou v Hanau v Nemecku a Kóbe v Japonsku je v gumárenskom priemysle jedinečné a vypláca sa nám vďaka mimoriadnym produktom, ako napr. nové Dunlop SP Sport Maxx - naše nové vlajkové pneumatiky v oblasti vysokovýkonných pneumatík. Je to zároveň najaktuálnejší úspech celosvetovej spolupráce s našimi japonskými kolegami z SRI.

V Európe je vývojové centrum Dunlopu v Hanau (Dunlop Development Centre in Hanau - DDC-H). Zakladá sa na umiestnení v srdci automobilového priemyslu a na vývoji okolo 400 prvovýbav každý rok. Odborné tímy vrátane oddelenia R&D sa zaoberajú kľúčovými témami a ich stvárnením v určitých skupinách pre napr. BMW/DC, Audi, GM/OPC, Porsche/VW/Seat/Škoda, Bentley/Aston Martin/Jaguar/Volvo/Saab/Nedcar, japonskými zákazníkmi a prácou na vývoji vzoriek. Máme aj odborné tímy, ktoré sa zameriavajú len na zimné pneumatiky, pneumatiky typu Van/SUV/C alebo napríklad na tuning. Takáto odbornosť robí z Dunlop jeden z najdôležitejších subjektov tak na nemeckom, ako aj na celosvetovom trhu s prvovýbavou u zákazníkov ako sú Audi, BMW, DaimlerChrysler, Porsche, Opel, VW, Land Rover, Rover, Bentley, Toyota a Nissan.

V priebehu našej dlhej histórie vznikli v našich centrách mnohé inovácie a došlo k mnohým významným objavom. Vymenujme tri najslávnejšie a najdôležitejšie, akými sa Dunlop môže chváliť: objav fenoménu aquaplaningu, vynález samonosnej pneumatiky (DENOVO/DSST) a technológia 3S.

Aquaplaning

Na počiatku šesťdesiatych rokov stál Dunlop oproti obrovskej výzve - vyvinúť pneumatiky so záberom pri vysokých rýchlostiach na mokrých vozovkách. V tom istom čase zisťovali laboratóriá a výskumné stanice na celom svete, že ojazdené pneumatiky trpia "aquaplaningom", fenoménom, pri ktorom pneumatika "pláva" na vode a stráca brzdný záber.

V roku 1964 si vývojový manažér Dunlopu, Tom French, nechal patentovať prielomový postup v stvárnení behúňa pneumatík. Vytvoril systém miniatúrnych drážok, ktoré nasávali vodu z povrchu vozovky ako špongia a potom ju vypúšťali. Táto revolučná vlastnosť v kombinácii s obvodovými drážkami a pevnou štruktúrou priniesla radiálnym pneumatikám SP 41 a SP68 ceny za bezpečnosť na celom svete.

Odkaz tohto postupu nájdeme ešte aj dnes pri pneumatikách Dunlop SP Sport 01, ktoré majú pozdĺžne drážky, umožňujúce odvod vody bez turbulencií.

DSST (Dunlop Self Supporting Tire)

V sedemdesiatych rokoch Dunlop vytvoril DENOVO - svetovo prvé pneumatiky s núdzovými dojazdovými vlastnosťami - tzv. failsafe, poskytujúce vodičom absolútnu kontrolu pri vysokej rýchlosti a dlhých vzdialenostiach aj vtedy, keď pneumatika utrpí defekt. Aby sme dokázali ich schopnosti, dostali sme sa Fiatom Mirafiori z Fort Dunlop (sídlo Dunlopu v Anglicku, pozn. prekl.) až do Turína a Chevroletom Corvetette s poškodenými zadnými pneumatikami sme prešli 6000 km z Bostonu do Los Angeles. Medzitým Dunlop predstavil vlastný tím v RAC Rally, ktorý využíval len "failsafe" verziu svojich pneumatík SP 44.

Naše inovácie pokračujú až dodnes s pneumatikami DSST. Táto technológia unesie plnú váhu vozidla,
i keď pneumatika utrpí defekt, a to na vzdialenosť 80 km pri rýchlosti až 80 km/h - i keď v pneumatike nie je žiadny tlak. Pneumatiky DSST umožňujú vodičom pokračovať ďalej, bez toho, aby sa zdeformovali - a tak zároveň poskytujú väčšiu istotu pri riadení. Sú jednoduché a univerzálne, môžu sa použiť na všetky štandardné typy ráfika, bez toho, aby bolo potrebné špeciálne náradie alebo vybavenie na ich namontovanie. Zároveň spĺňajú nároky vysokovýkonnostných automobilov. Od roku 2003 vybavuje firma BMW mnohé zo svojich vozidiel práve pneumatikami s failsafe technológiou. Pre svoj vlajkový model, nové BMW radu 5, použila vo viacej než 50 % vozidiel s failsafe technológiou práve pneumatiky Dunlop - ako súčasť prvovýroby.

3S-Technology

Spolu s inovačným asymetrickým trojzónovým behúňom predstavil Dunlop aj novú viacúčelovú technológiu na trhu vysokovýkonnostných automobilov. Technológia 3S znamená, že pneumatiky majú poskytovať rovnako vysokú úroveň v troch odvetviach - tichá jazda, športovosť a bezpečnosť (Silent runnning, Sportiness, Safety). S technológiou 3S Dunlop opäť predviedol svoje už preslávené know-how, čo sa týka kombinovania parametrov, správania a vlastností pneumatík, ktoré boli dovtedy považované za nezlučiteľné. Technológia 3S optimalizuje jednotlivé oblasti behúňa, tak, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky v celkovom výkone. Vylepšením odolnosti voči aquaplaningu pneumatiky často dochádza k zvýšeniu hlučnosti a stratám na ovládateľnosti. Ovšem optimalizáciou novonavrhnutého systému stredových rebier, nového usporiadania vonkajších ramenných blokov (Asymmetric Transfer variation - Asymetrický prenos) spojených s novým uzavretým ramenom a hydrolopatkovým systémom vo vnútri ramena technológia 3S odchýli vodu ako turbína - bez turbulencií, zníži hlučnosť a zaistí efektívny prenos bočných síl, aby zaistila perfektnú jazdnú stabilitu a ovládanie. Prináša tak nový technický štandard a skúsenosť do gumárenského priemyslu.