Czech Republic CS
Změnit stát

Nezbytná péče o pneumatiky

Odborník na pneumatiky provádějící kontrolu – pravidelně kontrolujte vzorek svých běhounů

Mám vyměnit pneumatiky?

Životnost jakékoli pneumatiky závisí na několika faktorech včetně povětrnostních podmínek, řidičských návyků, povrchů vozovek a údržby pneumatik.

Opotřebované běhouny

Běhouny pneumatik jsou vyrobeny z měkké pryže a časem se opotřebovávají, a to i tehdy, jste-li v otázce údržby pneumatik pečliví. Minimální povinná hloubka vzorku v EU je 1,6 mm, přičemž u speciálních zimních pneumatik doporučujeme vzorek s hloubkou alespoň 4 mm.

Chcete-li zjistit, zda běhouny nejsou opotřebované, hledejte na pneumatice ukazatele opotřebení běhounu. Jedná se o proužky z tvrdé pryže, které jsou viditelné pouze tehdy, dojde-li k opotřebení běhounu pod mez pro bezpečnou jízdu. Hledejte na bočnici pneumatiky písmena TWI, která indikují jejich pozici. Měli byste si zvyknout pravidelně kontrolovat běhouny, jelikož nerovnoměrné charakteristiky opotřebení mohou být známkou jiných problémů s pneumatikami nebo vozidlem.

Poškození pneumatiky

Viditelné poškození na běhounu, rameni nebo bočnici je známkou toho, že je třeba pneumatiku vyměnit. Drobné trhlinky na bočnici pneumatiky – označované jako „vlasové trhliny“ – jakož i bubliny, puchýře, řezy nebo jiné praskliny by mohly vést k defektu pneumatiky. Poškození tohoto typu naznačuje, že je třeba pořídit nové pneumatiky, přestože běhouny těch stávajících jsou pořád ještě vyhovující.

Pro optimální výkon a na podporu rovnoměrného opotřebení doporučuje společnost Dunlop měnit najednou všechny čtyři pneumatiky. Chcete-li však vyměnit pouze dvě opotřebované pneumatiky, dbejte, aby nové pneumatiky odpovídaly těm starým. Pro lepší záběr a stabilitu doporučujeme namontovat tyto dvě nové pneumatiky spíše na zadní než na přední nápravu.