Czech Republic CS
Změnit stát

Porozumějte svým pneumatikám

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Od pryže na silnici: Výroba pneumatik

Výroba pneumatiky se složitý technický proces, který zahrnuje několik fází a více než dvě desítky různých složek. Zde je jejich výčet:

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Směšování

Pryžová směs pneumatiky může obsahovat až 30 přísad v poměrech daných požadovanými výkonnostními charakteristikami pneumatiky. Fáze míchání různých typů pryže, plnidla a dalších složek probíhá ve velkých strojích, které se nazývají mixéry Banbury.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Rozmělňování

Po smísení je pryž černou, gumovitou směsí, která je připravena k rozmělnění. Jakmile vystydne, je rozřezána na pásy. Ty budou tvořit základní strukturu pneumatiky. Během rozmělňování jsou připravovány rovněž další komponenty a tyto jsou potaženy pryží.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Výroba surové pneumatiky

Pneumatika je vytvářena zevnitř směrem ven pomocí stroje na výrobu surové pneumatiky. Do stroje jsou vloženy textilní prvky, ocelové pásy, patky, kordová tkanina, běhoun a další komponenty. Konečný výsledek známý jako surová pneumatika vypadá podobně jako hotový výrobek.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Vytvrzení

Surové pneumatiky jsou vytvrzovány neboli vulkanizovány v horkých formách, které dohromady lisují a spojují všechny součásti pneumatiky. Během vytvrzování získává pneumatika svůj konečný tvar a je opatřena příslušným vzorkem a údaji na bočnici.

Součásti pneumatik jsou montovány ve stroji na výrobu surové pneumatiky

Kontrola

Všechny pneumatiky Dunlop jsou před expedicí z našich závodů podrobeny důkladné kontrole, aby splňovaly naše vysoké standardy. Naši kontroloři jakosti jsou vyškoleni, aby jim neunikla ani sebemenší nedokonalost, zatímco speciální stroje dokáží odhalit vady, které jsou pro lidské oko neviditelné. Z každé série je náhodně vybráno několik pneumatik, které jsou testovány pod rentgenem, který odhalí jakékoli případné slabé místo, zatímco jiné pneumatiky jsou rozřezány za účelem vnitřní kontroly.

Součásti pneumatik

Kordová tkanina: Pruhy textilie, které utvářejí vnitřní vrstvy pneumatiky, se nazývají kordové tkaniny. Jsou tvořeny tkanými vlákny potaženými pryží a umožňují pneumatice se ohýbat, aniž by byla elastická. Tuhá vrstva zvaná vložka kostry je položena na vnitřním plášti pneumatiky a právě ta zajišťuje pevnost pneumatiky.Patky: Patky tvoří vzduchotěsnou izolaci mezi ráfkem kola a pneumatikou. Jsou vyrobeny z vysokopevnostní splétané oceli, která je potažena pryží.Pás: Pásy jsou tkané pásy ocelových drátů potažené pryží, které jsou umístěny kolem pneumatiky a pomáhají udržovat její pevnost a tuhost. Mohou rovněž obsahovat kevlarové vlákno zajišťující mimořádnou pevnost, životnost a odolnost proti proražení.Bočnice: Plocha silné pryže mezi patkou a běhounem se nazývá bočnice. Na ní jsou vytištěny důležité informace výrobce o pneumatice. Bočnice rovněž poskytuje pneumatice boční stabilitu.

Rameno: Malý zešikmený okraj, kde se běhoun napojuje na bočnici, se nazývá rameno. Konstrukce ramena je klíčovým faktorem ovlivňujícím výkonnostní charakteristiky, zejména přilnavost v zatáčkách.Běhoun: Běhoun pneumatiky je místem kontaktu pneumatiky s vozovkou. Běhoun hraje roli v jízdním komfortu i přilnavosti, přičemž použitý vzorek a pryžová směs jsou klíčové pro výkonnost pneumatiky.Žebro: Mnoho pneumatik je opatřeno středovým žebrem, které poskytuje dodatečnou pevnost a vyztužení.Lamely a drážky: Drážky mezi bloky běhounu umožňují pneumatice rychle odvádět vodu, bláto a sníh a zabraňují vzniku aquaplaningu. Lamely jsou malé zářezy v blocích běhounu, které zlepšují přilnavost.