Czech Republic CS
Změnit stát

Úspora paliva a valivý odpor

Nákupem pneumatik s efektivní spotřebou paliva snížíte provozní náklady svého vozidla – a zátěž životního prostředí. Pneumatiky ovlivňují spotřebu paliva vozidla až z jedné pětiny. Dobré hodnocení tak může znamenat výrazný rozdíl.

Hodnocení úspory paliva

Úspora paliva se hodnotí písmeny od A do G na barevné stupnici.
A: nejvyšší hodnocení
G: nejnižší hodnocení

Hodnota D se nepoužívá pro osobní vozy.

Pneumatiky s efektivní spotřebou paliva

Pneumatiky s efektivní spotřebou paliva se snáze odvalují, čímž minimalizují energetickou ztrátu třením a zahříváním. Takovéto pneumatiky se někdy označují jako pneumatiky, které mají „nízký valivý odpor“.

Hodnocení v reálných číslech

Vyberete-li pneumatiky s hodnocením A místo pneumatik s hodnocením G, můžete snížit spotřebu paliva vozidla až o 7,5 %. To může za dobu životnosti pneumatik znamenat úsporu více než 300 EUR.* Snížíte také hlukovou zátěž okolí.

*Při měření podle metodiky testování stanovené Nařízením EK 1222/2009. Brzdná dráha se může lišit podle jízdních podmínek a dalších faktorů.

Další faktory, které mají vliv na úsporu paliva

Zkontrolujte, zda jsou pneumatiky správně nahuštěné. Nízký tlak v pneumatice zvyšuje valivý odpor (a a má vliv na přilnavost za mokra). Na úsporu paliva má vliv také styl jízdy a hmotnost vozidla. Úsporná jízda, neboli ekologická jízda, může výrazně snížit spotřebu paliva.

*Při průměrné spotřebě 8 litrů na 100 km, ceně paliva 1,50 EUR za litr a průměrné životnosti pneumatiky 35 000 km

Uvedené hodnoty jsou pouze ilustrativní. Hodnoty pro určité řady či velikosti pneumatik se mohou lišit.