Czech Republic CS
Změnit stát

Spotřeba paliva / valivý odpor

Nákupem pneumatik s efektivní spotřebou paliva snížíte provozní náklady svého vozidla a také zátěž životního prostředí. Pneumatiky ovlivňují spotřebu paliva nákladního vozidla až z 30 %. Dobré hodnocení tak může znamenat výrazný rozdíl.

Valivý odpor

Valící se pneumatika se deformuje a spotřebovává energii. Ztráta energie, k níž dojde, je známá jako valivý odpor. Pneumatiky s nižším valivým odporem spotřebují méně energie, a tím i paliva. Mezi faktory, které valivý odpor ovlivňují, patří hmotnost pneumatiky, směs běhounu, nárazníkové pásy a hloubka běhounu.

Hodnocení úspory paliva

Spotřeba paliva se hodnotí písmeny od A do F na barevné stupnici.
A: nejvyšší hodnocení
F: nejnižší hodnocení

Hodnocení G se nepoužívá pro komerční vozidla.

Hodnocení v reálných číslech

Vyberete-li pneumatiky s hodnocením A místo pneumatik s hodnocením F, můžete snížit spotřebu paliva vozidla až o 15 %. Tím ušetříte za celou životnost pneumatiky více než 7000 EUR.* Nižší spotřeba paliva znamená také méně škodlivých emisí.

Další faktory, které mají vliv na úsporu paliva

Chcete-li dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva, měli byste pravidelně měřit tlak v pneumatikách. Nízký tlak v pneumatice zvyšuje valivý odpor (a má vliv i na přilnavost za mokra). Vliv může mít také hmotnost, geometrie kol a individuální styl řízení. Úsporná jízda, neboli ekologická jízda, může výrazně snížit spotřebu paliva.

Stáhněte si naši příručku úsporné jízdy, kde najdete další tipy a rady, jak snížit spotřebu paliva.

*Výpočet vychází z následujících předpokladů: Průměrná spotřeba paliva vozidla 32,3 l / 100 km → 323 l / 1000 km →potenciální úspora 14,7 % = o 47,5 l nižší spotřeba paliva na 1000 km → cena paliva 1,50 EUR/l = 71,25 EUR / 1000 km → najeto 100 000 km za rok = úspora 7125 EUR za rok.

Uvedené hodnoty jsou pouze ilustrativní. Hodnoty pro určité řady či velikosti pneumatik se mohou lišit.