Rehvide hooldus

 

1. Rehvirõhk

Õige rehvirõhk on rehvide jõudluse ja tööstuslike rehvide hoolduse seisukohast kõige tähtsam. Õige rehvirõhu saab kindlaks määrata, kui kaalute telgede koormust ja leiate seejärel koormuse/rõhu tabelist rehvimõõdu järgi õige rõhu. Kõikides tabelites antakse koormus ühe rehvi kohta.

Liiga madal rehvirõhk

Võib põhjustada vigastusi rehvi nöörkarkassile. Rehvi pidev ebaloomulik paindumine lõpeb reeglina rehvikarkassi purunemisega.

Kontrollige rehvirõhku korrapäraselt

Rehvirõhku tuleks kontrollida korrapäraselt (vähemalt iga kahe nädala järel). Täpseks rõhu mõõtmiseks kasutage spetsiaalset manomeetrit, mida tuleks kaliibrida vähemalt kord aastas. Rehve tuleks kontrollida siis, kui need on külmad ning enne masinaga töö alustamist. Rehv, millel tundub olevat piisavalt kõrge rehvirõhk soojana, on jahtudes liiga madala rõhuga.

2. Soovituslike velgede kasutamine

Soovituslikest kitsamate velgede kasutamine tekitab probleeme rehvide paigaldamisel, sest rehvi äärik ei sobi reeglina liiga kitsa veljega kokku. Liiga kitsale veljele kinnitatud rehv rakendab liigset survet velje äärikule, mis võib tuua kaasa rehvi külje eraldumise või velje purunemise. Kitsal veljel on kontaktpind ümaram. Liiga kõrge rehvirõhu puhul kulub rehv kõige rohkem kontaktpinna keskelt ja haardumine väheneb. Kasutage alati tootja soovitatud velgi.

3. Ventiilide vigastused

Kui ventiilid on õhukummi küljest lahti rebitud, siis on rehv arvatavasti veljel libisenud või pole see ventiili suhtes õigesti paigaldatud. Rehvi libisemise veljel võib põhjustada:

• liiga madal rehvirõhk;

• rehvi vale paigaldamine veljele;

• liigne määrdeaine kasutamine rehvi paigaldamisel;

• vale kasutusviis.

4. Eri rehvitüüpide kasutamine

Alati tuleks vältida samal teljel erinevate rehvitüüpide kasutamist (radiaalrehvid, diagonaalrehvid). See võib põhjustada ebastabiilsust ja mehaanilisi vigastusi. Osas riikides on see isegi seadusega keelatud.

5. Määre ja õli

Et kaitsta kummi vigastuste eest, ärge laske rehvidel kokku puutuda määrete või õlidega. Pärast traktori kasutamist kemikaalide pihustamisel peske rehvid kemikaalidest kindlasti puhtaks.

6. Oskuslik rehvihooldus

Rehve tuleb kontrollida, et neil poleks vigastusi (nt lõikeid, pragusid), millest on näha karkassi nöörid. Vigastatud rehvid tuleb kohe vahetada ning saata hooldusspetsialistidele täielikuks ülevaatuseks, kus need saab ka võimaluse korral parandada.

7. Ohutus

Kasutage alati rehvide velgedele paigaldamisel tootja soovitatud tööriistu.

Ärge proovige kunagi eemaldada täispuhutud rehvi.

Ärge täitke kunagi õhuga rehvi, mis on tühjaks läinud, ilma rehvi, kummi või velge vigastuste suhtes kontrollimata.

Enne rehvi hooldamist eemaldage alati ventiili südamik ja korpus.

Ärge parandage, keevitage, kuumutage või karastage velgesid. Enne kui hakkate töötama veljega, eemaldage alati rehv.

Kontrollige alati, et ventiilide südamikud õhku peaks. Asendage vigastatud või lekkivad ventiilid.

Ärge paigaldage kunagi õhukumme, mis on kaardus või kortsus või mis erineb tootja soovitatust.

Veenduge alati, et rehvis poleks lahtisi nööre, lõikeid, võõrkehi ja et karkass ei oleks vigastatud. Vigastused tuleb parandada alati enne õhukummi paigaldamist. Rehvid, mida pole võimalik parandada, tuleb saata ümbertöötamisele.

Veenduge alati, et rehvi sisemuses poleks mustust, vedelikku või võõrkehi, ning eemaldage need enne õhkkummi paigaldamist.

Kasutage uute rehvide puhul alati uusi ventiile ning õhukumme.

Puhastage ja vaadake veljed üle ning kontrollige, kas velje diameeter vastab rehvi diameetrile.

Kasutage ainult sobivaid rehvide määrdeaineid. Ärge kasutage kunagi antifriisi, silikoonil või petrooleumil põhinevaid määrdeaineid.

Rehvi paigaldamisel ärge kasutage kunagi suuremat õhusurvet kui 2,5 bar (35 psi).

Kasutage alati mõõdikuga pikendusvoolikut ning klõpskinnitust, et operaator saaks täispuhumise ajal eemal seista ning oleks kaitstud sobiva kaitsevõrega.

Ärge proovige kunagi paigaldada rehvi veljele, mis ei vasta täpselt rehvi diameetrile. Näide: 15" rehve ei tohi mingil juhul kasutada 15,3" veljega ja vastupidi.